Tarihçe

KASTAMONU MOTOR AKSAMI İMALAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

1985 Yıllarında kurucusu ZİYA DEMİR’İN özverili çalışmaları sonucunda 67 kişiyi bir araya getirerek 1987 yılında Anonim Şirket kurularak KASTAMONU MOTOR AKSAMI İMALAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ adını almıştır.

1988 Yılında yönetim kurulu başkanı ŞEVKET GENÇOĞLU, murahhas üye ZİYA DEMİR ve yönetim kurulu üyesi TAHSİN GÜNEŞ birlikte İtalya’ya giderek makine seçimi yapmışlar ve BERCO FİRMASI’NDA karar kılarak KRANK TAŞLAMA, SİLİNDİR REKTİFİYE, PİSTON KOL BURÇ TORNASI VE ANA YATAK BARA tezgâhlarının TÜRKİYE’YE getirilmesini sağlamışlardır.1989 Nisan ayında bina inşaatına başlanmış ve 06.10.1989 tarihinde makineler yerleştirilerek şirket işletmeye açılmıştır. Açılışı dönemin devlet bakanı İLHAN AŞKIN, vali İSMAİL GÜNİNDİ, milletvekilleri MURAT BAŞESGİOĞLU, SABRİ KESKİN, SAADETTİN AĞACIK, belediye başkanımız FARUK NUHOĞLU, şirket ortaklarımız ve halkımızın büyük katılımı ile yapılmıştır.

1990 Yılında SİLİNDİR KAPAK REVİZYON TEZGÂHI, YÜZEY TAŞLAMA VE TORNA TEZGÂHI alınarak makine parkı daha da güçlendirilmiştir.

1985 Yılı öncesinde yenileme işleri Ankara, İstanbul ve diğer yakın illerdeki firmalara yaptırılıyordu. Motorlu vasıta sahipleri motorları arıza yaptığında özel vasıtaları ile ya da yük kamyonları ile motorlarını bin bir güçlükle bu illere götürmek suretiyle yenileme işlerini yaptırıp geri dönüyorlardı. KAS-MOTOR A.Ş.’nin açılmasından sonra motorlu vasıta sahipleri büyük bir zorluktan kurtulmuş oldu. KAS-MOTOR A.Ş.’İ hem motor yenileme işleri yapılmasıyla hem de anonim şirket olmasıyla halkımıza umut kaynağı olmuş KASTAMONU’NUN yüz akı olup, çok ortağı bünyesinde barındırarak bugünlere gelmiştir.

1987—Şirketin kurucuları 1-ZİYA DEMİR 2-ŞEVKET GENÇOĞLU 3-TAHSİN GÜNEŞ 4-AHMET NAŞBACI 5-CEMALETTİN PASKALOĞLU 6-TURGUT DEMİR’ dır.

1989–2002 Yıllarında ZİYA DEMİR murahhas aza ve şirket müdürü olarak özverili bir çalışma örneği göstererek KAS-MOTOR A.Ş.’NİN bugünlere gelmesinde ön ayak olmuştur.2002 yılı kasım ayında vefat etmiş KAS-MOTOR A.Ş. derin acılar içinde kalarak onun bıraktığı bayrağı daha yükseklere çıkartma arzusunu taşımaya çalışmaktadır.

2002 Yılından sonra bayrağı yönetim kurulu olarak BAYRAM ALİ ŞENTÜRK-TURGUT DEMİR- İSMAİL DEMİR devir almışlardır.

Turgut DEMİR şirket müdürü ve murahhas aza olarak görev almış, kardeşi İsmail DEMİR ile beraber atölyedeki motor yenileme çalışmalarına devam ederek acil ihtiyaç olan yeni sistem MIKNATISLI TAŞLAMA TEZGÂHINI alarak makine parkını daha da güçlendirmişlerdir.

Turgut DEMİR ve İsmail DEMİR biraz daha teknolojik açıdan şirketi geliştirmek ve büyütmek için çalışmalara hız vermiş ve ORTA KARADENİZ KALKINMA PROJESİ toplantılarına katılarak Kuzey kent yeni küçük sanayi sitesine şube açma düşüncesi ile bir proje hazırlayarak A.B ve Türk hükümeti destekli kamu ihale finans kurumuna proje sunmuşlardır. Proje hazırlanmasında kendilerine destek olarak yardımlarını esirgemeyen Sayın YAR. DOÇ. DR. Salim ATAY hocanın destekleriyle KAS-MOTOR A.Ş. yeni yatırım projesi 10 ilde sunulan 1014 proje içinde 1. olmuştur. Projedeki yapılması gereken işler takip edilmiş, dükkân tefrişatı yapılmış, makine ve teçhizat ihaleleri yapılarak atölye hazır hale getirilmiştir.

A.B. Destekli hibe kredi sayesinde yeni sıfır makineler alınmıştır. Teknolojisi son sistem olan makineler; SİLİNDİR REKTİFİYE, SİLİNDİR HONLAMA, KOL BURÇ ve BARA TEZGÂHI, FABRİKASYON SLİNDİR KAPAK REVİZYON TEZGÂHI, SİLİNDİR BLOK ve KAPAK ÇATLAK KONTROL MAKİNESİ ve 3 METRELİK TORNA TEZGÂHI yeni şubeye kurulumu yapılarak 07–04–2007 tarihinde Devlet bakanımız Sayın Murat BAŞESKİOĞLU’nun teşrifleri ve halkımızın büyük katılımı ile şubemizin açılışı yapılmıştır.

Yüz akı olmaya devam edecektir. KAS-MOTOR A.Ş. çalışanları Turgut DEMİR şirket müdürü, İsmail DEMİR Atölye sorumlusu, Mustafa KANBUROĞLU Muhasebe sorumlusu, Mehmet TEKİN krank taşlama ustası, Murat ÇEKEN Kapak yenileme ustası, Tayfur DEMİR Rektifiye ustası, Cemal DİRİL Kapak yenileme ustası, Mustafa GÜNEY Torna ustası, Kadir BEKİROĞLU kalfa ve Recep YAMAN motor yıkama ustası olarak görev almışlardır. Hepside sınıfının en iyileridir. Hepside Endüstri Meslek Lisesi mezunu olup, Tayfur DEMİR ve Cemal DİRİL Meslek Yüksek Okulu mezunudur.

2010 Yılında şubemizde FİAT- RENAULT yedek parça satışına başlayarak müşterilerimize daha kaliteli ve garantili hizmet vermekteyiz. Hedefimiz diğer markalarında yedek parçalarını temin ederek kaliteyi artırmaktır.